Sprawdź, co już masz

Zanim kupisz coś nowego, sprawdź czy na Camino nie możesz zabrać rzeczy, które masz już w swoim domu. Piszemy również o tym, dlaczego przygotowując się do pielgrzymowania Camino de Santiago warto przestać kupować nowe rzeczy, a skupić się na istocie.

Refuse, reduce, reuse”, czyli „odmawiam, redukuję, używam ponownie” – to trzy kluczowe słowa na początek. Zanim coś kupisz, zapytaj siebie, czy naprawdę od tego chcę zacząć swoje przygotowanie do Camino?

Sednem doświadczenia Camino jest przemiana. Jedną z jej form jest uproszczenie życia, zmniejszenie ilości rzeczy, które posiadamy, ograniczeniem się do jednego (małego) plecaka. Dlaczego więc zaczynać przygotowania od tego, co jest tym kluczowym ideom tak przeciwne, czyli od powiększania ilości posiadanych rzeczy?

Co zamiast kupowania? Proponujemy, abyś zaczął od sprawdzenia stanu tego, co już masz. Stwórz swoją listę rzeczy potrzebnych (po weryfikacji przyda się też na kolejne Camino) i wyłóż przed sobą te sprzęty i ubrania, które już posiadasz. Chodzi tu również o to, aby dzięki kreatywności tworzyć nowe zastosowania dla posiadanych już przedmiotów.

Krok drugi – sprawdź, co się nadaje na Camino, a co może nadawać się po naprawie lub przerobieniu. Na ile możesz powiedzieć sobie „idę z tym, co mam”?

Krok trzeci – nie kupuj tysiąca książek i przewodników o Camino. Przygotowuj się jak średniowieczny pielgrzym – oni nie czytali książek o Camino, zanim ruszyli w drogę, zamiast tego rozmawiali z ludźmi, którzy wrócili z Santiago. Jeśli jednak wolisz czytać na papierze, spróbuj odkupić egzemplarze używane wybranych publikacji, nadasz im nowe życie i przy okazji zapewne trochę zaoszczędzisz.

Chodzi nie tylko o nie kupowanie rzeczy, ale także o to, aby ograniczać ilość opakowań, kartonów i reklamówek, czyli przedmiotów, które od początku są już odpadami.

Jeśli już musimy coś dokupić, postawmy na rzeczy sprawdzone i tylko te, których naprawdę nam brakuje, nie wymieniając większości ekwipunku tylko dlatego, że dziś można dostać ładniejszy, nowszy model. Tym bardziej, że kupowanie nowego sprzętu na Camino zawsze łączy się z troską o ten sprzęt, a przecież nie po to człowiek podróżuje, aby martwić się, czy gdy zostawi nowe buty w korytarzu to nikt ich w nocy nie ukradnie.

Przeglądając własny sprzęt równie istotne jest, aby zastanowić się, czy są rzeczy, których już nie potrzebujemy, i czy może inna osoba nie chciałaby ich użyć. Warto takie rzeczy oddawać za darmo lub za symboliczną „kawę”, bo mogą jeszcze komuś posłużyć – w całości bądź w częściach (gdy ktoś poszukuje na przykład klamerek do plecaka, bądź innych części).

Gdy już jesteś na Camino i okaże się, że jednak zabrałeś ze sobą coś niepotrzebnego (sprzęt lub ubranie), nie wyrzucaj go do kontenera na śmieci. W wielu schroniskach istnieją półki lub pojemniki na rzeczy znalezione/ pozostawione („take what you want, leave what you don’t need„), które pielgrzymi zgubili lub zostawili – mogą z nich skorzystać ci, którzy danej rzeczy akurat potrzebują.