Pomysł projektu „Camino – łączy nas droga” zrodził się z potrzeby budowania i wzmacniania relacji międzyludzkich, które tworzą się na szlakach Camino de Santiago. To one pozwalają odkryć głębię Camino, pomagają przezwyciężyć codzienne trudy i inspirują do kolejnych działań. Pragniemy, aby ten element Camino stał się i Waszym udziałem.

Agnieszka i Michał

Cele projektu

Promowanie Camino de Santiago oraz wolontariatu to nasze główne cele, gdyż jesteśmy przekonani, że ten, kto przeżyje Camino – przeżyje, a nie tylko przejdzie – ten będzie je promował i w jakiejś formie angażował się w rozwój szlaków lub pomoc pielgrzymom. W tym projekcie w sposób szczególny zapraszamy Was do wspólnego zaangażowania na rzecz bardziej ekologicznego pielgrzymowania i większej eko-odpowiedzialności w drodze.

 

Dla kogo ten projekt?

 

„Camino – łączy nas droga” to propozycja dla osób przygotowujących się do wyprawy na Camino de Santiago oraz dla doświadczonych pielgrzymów, którzy chcą pomóc innym przygotować się do tej niezwykłej wędrówki. Tak jak w drodze do Composteli ludzie spotykają się i wymieniają doświadczeniami, tak tu pielgrzymi mogą wzajemnie się poznać i porozmawiać. Każdego mniej doświadczonego pielgrzyma wspiera w przygotowaniu do wyprawy bardziej doświadczony pielgrzym-mentor.

 

Kto może wziąć udział?

 

W projekcie mogą wziąć udział osoby w wieku 18-65 lat, które zamieszkują na terytorium Polski oraz:

 

 

  1. planują wyruszyć na Camino de Santiago i chciałyby przygotować się do tej wędrówki fizycznie, intelektualnie i duchowo. Zapewniamy im mnóstwo praktycznych wskazówek oraz inspiracji „prosto z drogi”, kurs języka hiszpańskiego oraz udział w konferencji na temat ekologicznego pielgrzymowania (czytaj dalej o ścieżce Idę na Camino).

     

    lub

  2. przeszły już swoje Camino i pragną podzielić się swoim doświadczeniem z innymi. Zapewniamy im wsparcie merytoryczne i techniczne w procesie mentoringu, zapraszamy ich na spotkanie networkingowe w Gietrzwałdzie (na Camino Polaco) oraz na
    konferencję na temat eko-pielgrzymowania (czytaj dalej o ścieżce Byłem na Camino).

 

Zapoznaj się z Regulaminem projektu.

 

Co oferujemy?

 

Dzięki temu, że większość wydarzeń odbywa się online, w projekcie biorą udział osoby z różnych części Polski, które łączy wspólna pasja do Camino. W ramach projektu organizujemy warsztaty i spotkania z ekspertami, które zapewniają solidną dawkę wiedzy o historii i tradycji pielgrzymowania, o szlakach i codzienności na Camino, a specjalnie sprofilowany kurs języka hiszpańskiego pomaga przygotować się do porozumiewania się w drodze.

 

Jeśli dopiero poznajesz Camino

 

Zapraszamy Cię do pogłębienia wiedzy o Camino dzięki spotkaniom z ekspertami w formie on-line. Dla wszystkich zainteresowanych tematyką wolontariatu na Camino i ekologicznego pielgrzymowania przygotowaliśmy ogólnodostępne wydarzenia w mediach społecznościowych (live’y na FB) oraz webinary na Zoomie (zapisz się na Newsletter, aby ich nie przegapić).

 

Ile to kosztuje?

 

Idę na Camino – 100 zł

 

Środki pozyskane z opłat za uczestnictwo w programie zostaną w całości przeznaczone na wydruk książki promującej Camino de Santiago i wolontariat na Camino.

Byłem na Camino – bezpłatny.

 

Projekt jest finansowany i realizowany w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

 

Projekt "Camino - łączy nas droga"

Fundacja Idź Dalej w okresie 01.06.2022 – 30.11.2023 realizowała projekt p.n. „Camino – łączy nas droga”. Jego celem było promowanie Camino de Santiago oraz wolontariatu, zwłaszcza tego inspirowanego doświadczeniem Camino. 

Jesteśmy przekonani, że ten, kto raz przeżyje Camino – przeżyje, a nie tylko przejdzie – ten będzie je promował i w jakiejś formie angażował się w rozwój szlaków lub pomoc innym pielgrzymom. W tym projekcie zapraszaliśmy więc pielgrzymów do wspólnego zaangażowania na rzecz Camino – do zaangażowania społecznego inspirowanego Camino (mentoring), a także do bardziej ekologicznego pielgrzymowania i większej eko-odpowiedzialności w drodze.

Projekt był skierowany do osób przygotowujących się do wyprawy na Camino de Santiago oraz do doświadczonych pielgrzymów, którzy chcieli stać się Camino-mentorami. W ten sposób doświadczeni pielgrzymi mogli pomóc innym, przygotować się do wyprawy na Camino de Santiago.

Pomysł projektu „Camino – łączy nas droga” zrodził się z potrzeby budowania i wzmacniania relacji międzyludzkich, które tworzą się na szlakach Camino de Santiago. To one pozwalają odkryć głębię Camino, pomagają przezwyciężyć codzienne trudy i inspirują do kolejnych działań. Tak jak w drodze do Composteli ludzie spotykają się i wymieniają doświadczeniami, tak i w tym projekcie pielgrzymi mogli wzajemnie się poznać i porozmawiać. Każdego mniej doświadczonego pielgrzyma wspierał w przygotowaniu do wyprawy jego doświadczony Camino-mentor.

W projekcie brały udział 62 osoby w wieku 18-65 lat, które zamieszkują na terytorium Polski. Część z nich dopiero planowała wyruszyć na Camino de Santiago i chciała przygotować się do tej wędrówki fizycznie, intelektualnie i duchowo. Podczas spotkań on-line (webinarów i warsztatów) zapewniliśmy im mnóstwo praktycznych wskazówek oraz inspiracji „prosto z drogi”, zorganizowaliśmy dla nich kurs języka hiszpańskiego oraz konferencję na temat ekologicznego pielgrzymowania (ścieżka IDĘ NA CAMINO).

Tym, którzy przeszli już swoje Camino i chcieli podzielić się swoim doświadczeniem z innymi, zapewniliśmy przygotowanie do roli mentora (webinary i warsztaty), wsparcie merytoryczne i techniczne w procesie mentoringu, a także zaprosiliśmy ich na spotkanie networkingowe w Gietrzwałdzie (połączone z przejściem fragmentu Camino Polaco) oraz na konferencję na temat eko-pielgrzymowania w Warszawie (ścieżka BYŁEM NA CAMINO). 

Dzięki temu, że większość wydarzeń odbywa się online, w projekcie brały udział osoby z różnych części Polski, które łączy wspólna pasja do Camino. 

W ramach projektu organizowaliśmy także otwarte spotkania on-line z ekspertami i pielgrzymami, które popularyzowały projekt, a uczestnikom spotkań zapewniły solidną dawkę wiedzy na temat historii i tradycji pielgrzymowania, form eko-przyjaznego pielgrzymowania, informacji na temat szlaków i możliwości wolontariatu na Camino de Santiago.

Oto wydarzenia on-line, które odbyły się w ramach projektu.

Projekt był finansowany i realizowany w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Wartość dofinansowania – 165920,00 zł
Koordynator projektu: Michał Ptak
Biuro projektowe: ul. Św. Wojciecha 2/14 A, 10-038 Olsztyn

znaki_strona_www-4