Dekalog eko-pielgrzyma

Pielgrzymowanie Camino de Santiago w sposób ekologiczny wymaga przemyślenia i wcześniejszego zaplanowania. Będzie ono łatwiejsze, jeśli już na etapie planowania wyznaczysz sobie kluczowe punkty, w których możesz zachować (lub nawet rozwijać) ekologiczne nawyki. Oto nasze najważniejsze wskazówki dla eko pielgrzymów.

Bez wcześniejszego zaplanowania, opcja „eko” na Camino de Santiago może okazać się trudna. Zwłaszcza gdy jesteśmy zmęczeni i żadne z naszych „domowych” ekologicznych nawyków zdają się nie mieć zastosowania w drodze. Jeśli nie ma się przemyślanej alternatywy, to łatwo jest się poddać, pójść na łatwiznę, robić jak wszyscy lub nie zrobić nic.

Tymczasem lepiej zrobić choć trochę bardziej ekologicznie to, co można zrobić w danym momencie, niż nie robić nic. Dlatego jeszcze na etapie planowania dobrze jest przemyśleć kluczowe punkty, w których możemy kultywować nasze ekologiczne nawyki w przestrzeni Camino.

Poniżej znajdziesz 10 ogólnych zasad, które możesz wcielić w życie podczas wędrowania, dostosowując je do swojej konkretnej sytuacji życiowej, potrzeb i możliwości.

  1. Sprawdź, co już masz
    Kupowanie, kupowanie, kupowanie… na tym najczęściej polegają przygotowania do podróży, w tym także do Camino. A przecież w tej drodze chodzi o coś zupełnie innego, niż kupowanie i komercja. Podczas przygotowań warto ćwiczyć stawianie granic wewnętrznej potrzebie kupowania i przygotowywać się fizycznie (więcej chodzić, czytać, poznawać historię Camino, uczyć się języka) i duchowo (zbierać intencje, poznawać swoje motywacje), zamiast kupować.
  2. Zabierz mniej
    Wybierz mały plecak. Nie pakuj nic na wszelki wypadek lub na zapas. Spakuj tylko rzeczy potrzebne, które na pewno użyjesz. Poczuj wolność by cieszyć się drogą, nie myśleć o ciężarze na plecach – nie po to przecież podróżujemy, żeby mieć ze sobą wszystko to, co mamy w domu.
  3. Wybieraj sprzęt mądrze, dbaj o niego, naprawiaj
    Gdy musisz coś kupić, inwestuj swoje pieniądze mądrze – kupuj tylko rzeczy, których będziesz używać wielokrotnie. Przedmioty jednorazowe nie służą środowisku, szybko zamieniają się w śmieci. Uwaga, kupuj sprzęt dobry, ale nie oznacza to, że musi to być najlepszy na świecie. Sprawdź gdzie jest produkowany, wybierając w miarę możliwości lokalne produkty przed „światowymi bestsellerami”.
  4. Gdy możesz, odpuść samolot
    Najbardziej ekologiczny wariant Camino jest wtedy, gdy startujesz pieszo (lub rowerem) od progu swojego domu. Może to być długodystansowe Camino przez całą Europę, lub krótki wariant lokalnych szlaków w Twoim regionie, najważniejsze że wówczas w ogóle nie korzystasz z samolotu. Dysponując dużą ilością czasu możesz oczywiście iść do Santiago i wrócić pieszo. Ale nawet gdy nie jesteś długodystansowcem, możesz rozważyć autobus lub pociąg zamiast samolotu.
  5. Bojkotuj plastikowe torebki
    Tak zwane „foliówki” to zmora nie tylko na Camino, ale w wielu turystycznych zakątkach świata. Najczęściej przynosimy je z zakupów, dlatego właśnie w sklepie trzeba na nie szczególnie uważać i wypracować sposoby, aby je omijać (torba lniana). Znajdź też dogodny dla siebie sposób, by wyeliminować foliówki w bagażu (np. wielorazowe, nieprzemakalne worki na ubrania).
  6. Używaj własnej butelki na wodę
    Jedna Twoja butelka z dużym otworem (pozwalającym by ją swobodnie myć) to kilkanaście lub kilkadziesiąt zużytych butelek plastikowych mniej w ciągu jednego Camino. To najlepsze rozwiązanie, choć na Camino nie zawsze wystarczy wyłącznie jeden bidon. Wówczas warto wykorzystywać butelki po zakupionej wodzie tak długo, jak tylko się da, aby przedłużyć ich życie i nie traktować ich jednorazowo.
  7. Nie pozostawiaj śladów
    Powyższa zasada nie dotyczy tylko śmieci, których pewnie i tak nie zostawiasz (bo większość osób już raczej traktuje to jako obciach i żenadę, aby wyrzucać śmieci w lesie). Niestety wędrując przez las na Camino, zwłaszcza na najbardziej uczęszczanych odcinkach w Hiszpanii, ciężko jest zejść na chwilkę ze szlaku, by nie trafić na odpady higieniczne pozostawione w krzakach przez pielgrzymów. Oczywiście, czasami trudno zdążyć do toalety na długich odcinkach. Warto przygotować się na takie okoliczności (woreczek, lekka łopatka), aby nie pozostawić na widoku nieczystości i środków higienicznych, w które mogą wdepnąć idący po nas pielgrzymi.
  8. Korzystaj z umiarem
    Umiar to myślenie „nic mi się nie stanie, gdy wezmę mniej”. To, że masz do czegoś prawo (na przykład długi i obfity prysznic po całym dniu marszu), nie oznacza, że musisz w ten sposób postąpić. To, że schronisko oferuje marmoladę w plastikowych pojemnikach na śniadanie nie oznacza, że trzeba wziąć 5 pudełeczek, bo może w drodze się przydadzą. Umiar to realistyczne oszacowanie, ile rzeczywiście jest mi potrzebne i czy obejdę się używając mniej.
  9. Kupuj lokalnie
    Kupując owoce i warzywa na straganie – zwłaszcza gdy będą to sezonowe lokalne produkty – wyeliminujesz konieczności wyrzucania opakowań po produktach z supermarketu (szybkie śmieci). Nie zapłacisz również za produkty, które przyleciały samolotem z drugiej półkuli. W wielu lokalnych sklepach na Camino można kupić kanapkę przygotowywaną na miejscu, bez zbędnych opakowań. Jedząc obiad w barze w postaci menu pelegrino, nie tylko poznasz lokalne smaki, ale także wesprzesz miejscową ekonomię.
  10. Zwolnij i idź uważnie
    Czy to ma coś wspólnego z mindfullness? W pewnym sensie tak – bądź obecny tam, gdzie jesteś. Poczuj wszystkimi zmysłami miejsca, przez które przechodzisz. Zachwyć się tym, co widzisz, a potem przypomnij sobie, że jesteś tu gościem, uszanuj i ochroń to, co podziwiasz, by służyło innym przez długi czas. Za Tobą idą kolejne tysiące pielgrzymów.