Camino bardziej eko

Jak pielgrzymować bliżej natury, z większym szacunkiem dla otaczającego nas świata i jego zasobów? Oto kilka praktycznych porad, które zainspirują Cię, aby stać się eko pielgrzymem, a jednocześnie pomogą zachować naturalne zasoby Camino de Santiago również dla przyszłych pokoleń pielgrzymów.

Pielgrzymowanie piesze to nie tylko sposób na pogłębienie wiary, ale także jedna z bardziej ekologicznych form podróżowania. Jednakże nawet szlaku pielgrzymim, a zwłaszcza na tak mocno uczęszczanym jak Camino de Santiago, trudno jest chronić przyrodę, jeśli niszczą ją sami pielgrzymi.

Poniżej znajdziesz proste wskazówki, jak świadomie pielgrzymować w sposób bardziej ekologiczny.

  1. Aby dostać się na szlak, wybierz środek transportu, który emituje mniej spalin, np. pociąg, lub wędrówka piesza od progu własnego domu. Możesz też część trasy przemierzyć rowerem, a później kontynuować pieszo. Jeśli to możliwe unikaj podróżowania samolotem, samochodem, autobusem.
  2. Zabierz ze sobą torbę wielokrotnego użytku, butelkę na wodę i pojemnik na żywność. Nie kupuj jednorazowych opakowań, plastikowych butelek czy słomek. Segreguj odpady i wyrzucaj je do odpowiednich pojemników.
  3. Nie zostawiaj śmieci na szlaku. Zbieraj też śmieci po innych pielgrzymach, jeśli zauważysz je na swojej drodze. Pamiętaj, że śmieci nie tylko okropnie wyglądają, mogą być też niebezpieczne dla zwierząt i roślin.
  4. Oszczędzaj wodę i prąd. Nie marnuj wody podczas mycia czy picia. Wyłączaj światło i inne urządzenia elektryczne, gdy z nich nie korzystasz. Korzystaj z energooszczędnych źródeł światła, np. latarki ładowanej słonecznie, lub ręcznie.
  5. Szanuj przyrodę i kulturę miejsc, które odwiedzasz. Nie niszcz roślin, nie łam gałęzi, nie depcz kwiatów. Nie hałasuj, nie zakłócaj ciszy i spokoju. Nie rób ognisk w niedozwolonych miejscach. Nie zostawiaj po drodze „świętych pamiątek”, zwłaszcza tych wykonanych z plastiku.
  6. Interesuj się eko-inicjatywami, które możesz napotkać w miejscowościach, przez które przechodzisz. Możesz wziąć udział w akcjach sprzątania szlaku, sadzenia drzew, itp. Możesz też wesprzeć lokalne organizacje ekologiczne lub społeczne.
  7. Kupuj przedmioty używane lub wykonane z naturalnych lub recyklingowanych materiałów. Unikaj kupowania niepotrzebnych rzeczy, które szybko wyrzucisz, one zaśmiecają i obciążają środowisko. Szukaj pamiątek produkowanych lokalnie, nie „made in China”.
  8. Bądź przykładem dla innych pielgrzymów i zachęcaj ich do bycia eko. Podziel się swoimi doświadczeniami, wskazówkami i pomysłami. Pokaż, że pielgrzymowanie ekologicznie jest nie tylko możliwe, ale także przyjemne i wcale nie takie trudne.