Szukasz Camino-mentora? Na co zwrócić uwagę

Większość osób, które były na Camino, lubi opowiadać o swoim doświadczeniu. Ale chęć dzielenia się swoimi przeżyciami to tylko jeden z warunków bycia dobrym mentorem dla innych. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając Camino-mentora.

Twój Camino-mentor będzie dla Ciebie autorytetem, ponieważ sam już przeszedł swoje Camino i może przekazać Ci te wszystkie informacje oraz wskazówki, których potrzebujesz podczas przygotowań do pierwszego Camino. Ale dobry mentor przekaże Ci nie tylko wiedzę, lecz również umiejętności i postawy, które pozwolą Ci przeżyć Camino jak najowocniej.

Co zatem warto wziąć pod uwagę wybierając dla siebie Camino-mentora? Poniżej przedstawiamy kilka punktów, które będą kluczowe w procesie mentoringu przygotowującego Cię do Camino de Santiago.

MENTOR WIE, CO JEST NA KOŃCU DROGI

Człowiek, którego szukasz, zna miejsce, do którego idziesz. I nie chodzi tu tylko o Camino, ale przede wszystkim, o umiejętność dostrzeżenia i nazwania celu, który Tobie się dopiero rysuje na horyzoncie. Chodzi o to, aby potrafił pomóc Ci określić Twoje własne cele (jak często niby wiemy, czego chcemy, ale nie do końca). Mentor pomoże Ci określić, dokąd będziecie wspólnie zmierzać w procesie mentoringowym. I będzie to możliwe tylko wtedy, jeśli będzie potrafił dobrze słuchać tego, co mówisz, jakie masz potrzeby, gdy jego pytania pomogą Ci doprecyzować, co naprawdę jest Twoim celem, pokażą Ci plan i szerszą perspektywę drogi, która jest przed Tobą.

MENTOR MA DLA CIEBIE CZAS

Dobry mentor potrafi przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na przygotowanie się na spotkanie z Tobą. Następnie, podczas spotkania, nie spieszy się, realizując proces mentoringowy według wcześniej przemyślanego (ustalonego z Tobą) planu działania. Oczywiście, spontaniczność jest ważna w reagowaniu na Twoje doraźne lub pilne potrzeby, ale patrząc z perspektywy całego procesu, mentoring nie jest procesem spontanicznym. Doświadczony mentor wie, jak przeprowadzić Cię od punktu A, w którym jesteś, do punktu B, do którego zmierzasz. Dobrze jest, gdy mentor znajduje czas na podsumowanie rezultatów swojego podopiecznego (mentee) po każdym spotkaniu – o ile dzisiejsze spotkanie przybliżyło Cię do Twojego celu, czego się nauczyłeś, co Ci dało to spotkanie, oraz co jakiś czas – zawsze w kontekście postępów w drodze do obranego na początku celu.

MENTOR MA UPORZĄDKOWANĄ WIEDZĘ

Bycie mentorem jest wejściem w rolę eksperta. Aby nim zostać trzeba najpierw poświęcić trochę czasu, aby uporządkować i uaktualnić posiadane informacje, odróżnić te istotne od mniej ważnych, aby nie tracić czasu podopiecznego na niepotrzebne dygresje, które do nikąd nie prowadzą. W ten sposób będzie on również mógł polecić Ci najlepsze źródła informacji, ciekawe lektury itp., dzięki którym zyskasz dostęp do wartościowej wiedzy. Mentor, jeśli sam uporządkuje swoją wiedzę, będzie potrafił przeprowadzić także Ciebie przez ten proces, abyś czuł się coraz pewniej na drodze do obranego celu.

MENTOR POCIĄGA PRZYKŁADEM

Chodzi tu o postawę, którą okazuje Twój mentor względem Ciebie i świata. Nie da się zbudować relacji mentoringowej bez zaufania, szczerości i akceptacji. Jeśli czujesz, że Twój mentor jest skupiony na sobie, nie słucha Cię lub nie jest uważny na to, co mówisz, być może skorzystasz z jego dobrych rad, ale nie wytworzy się między Wami relacja, o jaką chodzi w mentoringu. Jeśli widzisz, że wobec innych ma postawę lekceważącą lub że doświadczenia Camino, którymi się dzieli, przejawiają taką postawę wobec innych, takiemu mentorowi będzie trudno zaufać.