Dlaczego mentoring na Camino?

Ten, kto był na Camino de Santiago, zna odpowiedzi na tysiące pytań, które rodzą się podczas przygotowań do wyprawy. Gdy po raz pierwszy planujesz swoją pielgrzymkę, mentor w sprawach caminowych będzie dla Ciebie wsparciem w przygotowaniach i doda Ci odwagi.

Camino-mentor, tak jak mentor w każdej innej dziedzinie życia, to ktoś, kto posiada doświadczenie w danym obszarze, chce i potrafi się nim podzielić z innymi. W kontekście Camino można powiedzieć, że mentor staje się przewodnikiem dla mniej doświadczonych osób w przygotowaniach do wyprawy, pomaga im pozyskać niezbędne informacje, a także wspiera ich motywację do realizacji wyprawy. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z mentoringu, zarówno dla mentora, jak i jego podopiecznego.

MENTOR WSPIERA ROZWÓJ

Dobry Camino-mentor będzie postrzegał proces przygotowania do Camino i czas pielgrzymowania, jako element Twojego rozwoju osobistego i będzie go wspierał. Zadaniem mentora jest również dostrzeżenie przestrzeni tego rozwoju i pomoc w ustaleniu jego celów. Mentor, poprzez przekazywanie swojej wiedzy, umiejętności postaw, wpływa na rozwój swojego podopiecznego. Weryfikując co jakiś czas jego postępy względem określonych wspólnie celów i przekazując informację zwrotną, zachęca do dalszego rozwoju i skupia wysiłki na konkretnych zadaniach. Wiedza mentorów może więc nie tylko pomóc w przygotowaniu merytorycznym do wyprawy, ale także w szeroko rozumianym rozwoju osobowym danej osoby.

MANTOR ZNA ODPOWIEDŹ NA TWOJE PYTANIA

Ponieważ mentor był już na Camino, zna odpowiedź na większość nurtujących Cię pytań. A nawet, gdyby czegoś nie wiedział, to jest duża szansa, że będzie wiedział, gdzie szukać odpowiedzi. Dodatkowo mentor potrafi pomóc Ci odróżnić sprawy ważne od tych mniej istotnych, na które nie warto tracić czasu podczas przygotowań do drogi. Mentorzy są też świetnymi „pogromcami lęków”, które rodzą się w nas podczas przygotowań do pierwszego Camino, ponieważ sami niegdyś musieli stawić im czoło. W ten sposób nie tylko dostarczy Ci informacji, ale również będzie wpływał pozytywnie na Twoją motywację.

MENTOR DOSTARCZA PRAKTYCZNYCH WSKAZÓWEK

Dzięki doświadczeniu, mentor rekomenduje sprawdzone sposoby postępowania. W kontekście Camino będzie to dotyczyło zarówno wyboru sprzętu na etapie przygotowań, sposobu pakowania plecaka, miejsc które warto zobaczyć (i sposobów, jak się tam dostać), a nawet wskazówek dotyczących postępowania w sytuacjach kryzysowych. Dobry mentor nauczy Cię także zasad panujących w schroniskach oraz wśród pielgrzymiej społeczności, dzięki czemu unikniesz niezręcznych sytuacji lub konieczności uczenia się na własnych błędach.

MENTOR SŁUCHA

Najważniejszą cechą mentora jest umiejętność słuchania. Jest kompetencja niezbędna do tego, aby zrozumieć, w jakim punkcie życiowym znajduje się podopieczny i jakie w związku z tym ma oczekiwania, cele i motywacje dotyczące jej Camino. Dodatkowo, podopieczny powinien czuć się się wysłuchany, gdy dzieli się swoimi obawami, lękami, które są typowe podczas przygotowań do pierwszego Camino. Może również chcieć opowiedzieć mentorowi o jakimś pomyśle i zweryfikować go z doświadczoną osobą. Dzięki wysłuchaniu przez mentora, podopieczny może lepiej zrozumieć siebie, ale także dostrzec kroki musi podjąć zrealizować pomysł (lub do odrzucić).

MENTOR KOCHA CAMINO

Na zostanie mentorem decydują się najczęściej osoby, które wielokrotnie pielgrzymowały do Santiago i które odkryły wielopłaszczyznowe, życiowe korzyści płynące z takiej formy wędrówki. Nie czerpią z tego korzyści finansowych i ich największą motywacją jest chęć podzielenia się swoim doświadczeniem z innymi, pomoc innym w wyruszeniu na Camino. Mentor decyduje się na bycie mentorem, ponieważ naprawdę chce pomóc innej osobie wzrastać i rozwijać się. Mentorzy pragną także nawiązać osobistą relację z drugą osobą, którą wspiera w przygotowaniach do Camino, aby z ich wiedzy i doświadczenia mogli skorzystać także inni pielgrzymi.