Być mentorem, ale jak?

Byłeś już na Camino de Santiago? Pragniesz podzielić się swoim doświadczeniem z innymi, którzy dopiero przygotowują się do wyruszenia w drogę? Możesz to zrobić zostając Camino-mentorem. Podpowiadamy, jak zostać dobrym mentorem dla innym, oraz jakie cechy powinien posiadać dobry Camino-mentor.

Jeśli Camino de Santiago wniosło do Twojego życia coś dobrego, możesz odwdzięczyć się tej drodze i zrobić dla niej coś dobrego. Może to być na przykład wzięcie pod swoje skrzydła osoby, która dopiero planuje wyruszenie na szlak i pomoc jej w przygotowaniach. Jeśli wędrujesz możesz pomóc osobie, która idzie Camino po raz pierwszy, czuje się zagubiona lub potrzebuje pomocy, zwłaszcza w pierwszych dniach marszu. W ten sposób staniesz się dla tych osób Camino-mentorem.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę, rozwijając swoje kompetencje Camino-mentora.

SŁUCHAJ

Paradoksalnie mentoring ma więcej wspólnego ze słuchaniem, niż z mówieniem. Przede wszystkim pozwala mentorowi zrozumieć potrzeby, cele i wyzwania, które ma jego podopieczny – czyli mówiąc w przenośni „określić kierunek marszu”. Słuchanie pozwala także dostosować styl mówienia do potrzeb odbiorcy – niektórzy potrzebują odpowiedzi wprost, innym wystarczą wskazówki i naprowadzenie na poprawną odpowiedź, aby nie czuli się „pouczani”.

Aktywne słuchanie – dopytywanie, podsumowywanie – pomoże Ci także na wychwycenie możliwych braków spójności w tym, co komunikuje Ci podopieczny lub nieoczywistych problemów, których może doświadczać. Jeśli będziesz potrafił słuchać, łatwiej dotrzesz do prawdziwych emocji i nastroju, który ma Twój rozmówca, a w ten sposób łatwiej również zbudujesz relację oparta na szacunku i skierowaną na rozwój Twojego podopiecznego.

MOTYWUJ, INSPIRUJ, WSPIERAJ

Zachęcaj podopiecznego do podejmowania nowych wyzwań – Camino składa się z tysiąca wyzwań, warto wprowadzić niektóre jeszcze na etapie przygotowań (częste chodzenie pieszo, picie większej ilości wody, nauczenie się kilku zdań w obcym języku, itp.). Zadając odpowiednie pytania, angażuj podopiecznego w proces poszukiwania dobrych dla niego rozwiązań, eksperymentowania, odkrywania nowych perspektyw.

Dobry mentor inspiruje podopiecznego do samorozwoju, pomagaj mu podjąć refleksję nad jego własną drogą – gdzie jest, dokąd zmierza, jak może tam dotrzeć? Wsparciem w tym rozwoju będzie konstruktywna informacja zwrotna, którą mentor przekazuje podopiecznemu na temat jego postępów.

POSZERZAJ WIEDZĘ I CHODŹ NA CAMINO

Twoje doświadczenie i wiedza są tu bardzo istotne. Poszerzaj je – czytaj, aby znać lektury na temat Camino, które będziesz mógł polecić swoim podopiecznym, wędruj, aby znać szlaki i potrafić doradzić innym, opierając się na własnym doświadczeniu. Kochaj Camino i ciesz się min, togo nie da się nauczyć innych – tym można ich jedynie zarazić 🙂