• Camino bardziej eko
    Jak pielgrzymować bliżej natury, z większym szacunkiem dla otaczającego nas świata i jego zasobów? Oto kilka praktycznych porad, które zainspirują Cię, aby stać się eko pielgrzymem, a jednocześnie pomogą zachować naturalne zasoby Camino de Santiago również dla przyszłych pokoleń pielgrzymów.
  • Duchowość ekologiczna
    Ekologia to dziś modny temat, który łatwo zostaje spłycony wyłącznie do działań na rzecz środowiska. Tymczasem, aby odpowiednio kształtować ekologicznej postawy i zachowania, nie wystarczy jedynie moda. Może nam w tym za to pomóc duchowość ekologiczna, o której piszemy w kontekście Camino de Santiago.
  • Inicjatywy ekologiczne na Camino
    Camino de Santiago to nie tylko pielgrzymowanie, ale także szansa na podziwianie piękna przyrody i dbanie o jej ochronę. Istnieją różne inicjatywy ekologiczne, które mają na celu promowanie zrównoważonego i odpowiedzialnego podejścia do Camino. Przedstawiamy niektóre z nich.
  • Dekalog eko-pielgrzyma
    Pielgrzymowanie Camino de Santiago w sposób zrównoważony i ekologiczny wymaga przemyślenia i wcześniejszego zaplanowania. Dlatego ważne jest, aby jeszcze na etapie planowania przemyśleć kluczowe punkty, w których możemy zachować lub nawet rozwijać nasze ekologiczne nawyki. Oto dziesięć inspiracji na Twoje eko-Camino.
  • Sprawdź, co już masz
    Zanim kupisz coś nowego, sprawdź czy na Camino nie możesz zabrać rzeczy, które masz już w swoim domu. Piszemy również o tym, dlaczego przygotowując się do pielgrzymowania Camino de Santiago warto przestać kupować nowe rzeczy, a skupić się na istocie. „Refuse, reduce, reuse”, czyli „odmawiam, redukuję, używam ponownie” – to trzy kluczowe słowa na początek. …
  • Eko-wyzwanie przed Camino
    Chcesz sprawdzić swoje siły jako eko-pielgrzym? Postaw sobie eko-wyzwanie na czas przygotowań do wyprawy. Oto 10 pomysłów wyzwania, które pomogą Ci się przygotować i korzystnie wpłyną na środowisko. Możesz stworzyć własną listę, albo dostosować poniższe pomysły do swoich potrzeb.
  • Camino de Santiago i ekoturystyka
    Camino to doskonały przykład, jak pielgrzymowanie i turystyka mogą wspólnie przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i ochrony dziedzictwa kulturowego. Ważne jest jednak, aby pielgrzymi byli świadomi swojego wpływu na środowisko i społeczności, które odwiedzają. Poznaj trzy obszary, na które wpływasz, będąc pielgrzymem. Podróżowanie ekologiczne, znane również jako ekoturystyka, kładzie nacisk na zrównoważone i odpowiedzialne korzystanie …
  • Szukasz Camino-mentora? Na co zwrócić uwagę
    Większość osób, które były na Camino, lubi opowiadać o swoim doświadczeniu. Ale chęć dzielenia się swoimi przeżyciami to tylko jeden z warunków bycia dobrym mentorem dla innych. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając Camino-mentora.
  • Dlaczego mentoring na Camino?
    Ten, kto był na Camino de Santiago, zna odpowiedzi na tysiące pytań, które rodzą się podczas przygotowań do wyprawy. Gdy po raz pierwszy planujesz swoją pielgrzymkę, mentor w sprawach caminowych będzie dla Ciebie wsparciem w przygotowaniach i doda Ci odwagi.
  • Być mentorem, ale jak?
    Byłeś już na Camino de Santiago? Pragniesz podzielić się swoim doświadczeniem z innymi, którzy dopiero przygotowują się do wyruszenia w drogę? Możesz to zrobić zostając Camino-mentorem. Podpowiadamy, jak zostać dobrym mentorem dla innym, oraz jakie cechy powinien posiadać dobry Camino-mentor.
  • Czym jest Camino-mentoring?
    Osoby, które po raz pierwszy idą na Camino de Santiago, poszukują informacji i wskazówek jak się przygotować do drogi. Doświadczeni pielgrzymi chętnie dzielą się swoją wiedzą i doradzają innym. Tak rodzi się mentoring na Camino. Dlaczego warto z niego korzystać?